Відвідати офіційний сайт Луцької районної державної адміністрації
Ви є тут
Луцька ОДПІ інформує:
Луцькому бізнесу відшкодували понад 280 мільйонів гривень ПДВ
Протягом дев’яти місяців 2014 року на розрахункові рахунки платників податків міста Луцька та Луцького району відшкодовано 281,3 мільйона гривень податку на додану вартість.
Про це під час круглого столу з бізнес-спільнотою повідомила заступник начальника Луцької ОДПІ Світлана Сава.
Керівник акцентувала увагу присутніх на тому, що за 9 місяців 2014 року під процедуру автоматичного відшкодування потрапили 6 суб’єктів господарювання, які отримали 191,7 мільйона гривень бюджетного відшкодування.
«Ми приділяємо багато уваги детінізації економіки та стабільному наповненню бюджетів. Поряд із цим важливою складовою залишається активізація діалогу з бізнесом та громадськістю, особливо нині, під час реформування податкової системи. Адже запропоновані Урядом країни зміни повинні кардинально вплинути на зростання економіки кожного регіону та децентралізації бюджетної системи завдяки закріпленню за місцевими бюджетами стабільних джерел доходів та розширення дохідної бази місцевих скарбниць», – підкреслила Світлана Євгенівна.
Посадовець запевнила, що першочерговим завданням фахівців інспекції є особливий контроль за відшкодуванням податку на додану вартість та припинення розкрадання коштів з бюджету. Адже стабільна робота підприємств, оперативність та зручність механізму відшкодування ПДВ в автоматичному режимі, збільшення «автовідшкодуванців» - це запорука соціальної та економічної стабільності у регіоні.
На думку фахівців інспекції, запровадження з 1 січня 2015 року електронного адміністрування податку на додану вартість, унеможливить отримання незаконного бюджетного відшкодування і тим самим збільшить надходження до бюджету.
Інформаційно – комунікаційний сектор Луцької ОДПІ
Луцька ОДПІ про переваги роботи в Електронному кабінеті платника
Фахівці управління ІТ та обліку платників Луцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області зазначають, що Електронний кабінет платника − це персональне автоматизоване робоче місце платника податків, доступ до роботи в якому здійснюється з будь-якого комп’ютера, підключеного до Інтернету, шляхом автентифікації з використанням електронного цифрового підпису та авторизації такого платника.
Електронний кабінет платника надає платникам податків можливість працювати з органами фіскальної служби дистанційно у режимі реального часу, а саме:
- подавати декларації з використанням електронного цифрового підпису і переглядати подану та/або сформовану податкову звітність;
- отримувати нагадування щодо строків подання звітності та сплати податків, зборів (обов’язкових платежів);
- отримувати інформацію щодо особистих реєстраційних даних (податковий номер платника податків, назва платника податків, основний вид діяльності; ПІБ бухгалтера та директора тощо);
- подавати заяви та отримувати в електронному вигляді довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами фіскальної служби;
- вести в електронному вигляді Книги обліку доходів та витрат;
- переглядати інформацію щодо стану своїх розрахунків з бюджетом, зокрема про заборгованість зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Користувачами Електронного кабінету платника є платники податків юридичні особи та самозайняті особи − фізичні особи − підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність.
Для роботи в Електронному кабінеті платника необхідно здійснити наступні кроки:
перший крок – отримати електронні цифрові підписи, які видаються Акредитованими центрами сертифікації ключів Міндоходів або «Masterkey» або «ІВК».
другий крок − підключитись до мережі Інтернет та зайти до Електронного кабінету платника за адресою kpp.minrd.gov.ua або по гіперпосиланню «Електронний кабінет платника податків» на веб-сайте Державної фіскальної служби України.
третій крок − авторизуватись в Електронному кабінеті за допомогою особистого електронного ключа та розпочати роботу.
Переваги роботи в Електронному кабінеті платника:
- Унеможливлення помилок в обов’язкових реквізитах поданої декларації, оскільки при створенні податкової звітності ці реквізити заповнюються автоматично даними платника податків, які наявні у базі даних органів фіскальної служби;
- Унеможливлення випадків подання звітності не в повному обсязі, оскільки звітність приймається пакетом (декларація з усіма додатками);
- Можливість здійснення перевірки складеного звіту на наявність арифметичних помилок;
- Можливість збереження заповненої форми звіту у режимі «Чернетки» та використання її при створенні наступних звітів;
- Можливість імпорту з бухгалтерських програм (наприклад, 1-С) сформованої електронної звітності, перетворення її у пакет документів з послідуючим направленням до органів фіскальної служби;
- Отримання квитанції про прийняття органами фіскальної служби надісланого звіту на протязі декількох хвилин;
- Можливість перегляду всієї інформації щодо своїх розрахунків з бюджетом, у тому числі з урахуванням філій, відокремлених підрозділів, які знаходяться на території України, а також зобов’язань по сплаті певних податків, зборів, які, відповідно до чинного законодавства України, мають сплачуватися за місцем розташування об’єкта оподаткування (наприклад, плата за землю);
- Ведення Книги обліку доходів та витрат в електронному вигляді;
- Наявність податкового календаря, який забезпечує нагадування строків подання звітності та сплати податків, зборів;
- Отримання оперативної інформації щодо особистих реєстраційних даних, які наявні в базі даних органів фіскальної служби на час сеансу;
- Можливість подавати заяви та отримувати в електронному вигляді довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами фіскальної служби. овтронний кабінет платника податків.
Інформаційно – комунікаційний сектор Луцької ОДПІ
Луцька ОДПІ про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
Луцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області повідомляє, що Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166) внесено зміни до статті 265 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), які набрали чинності 3 01 квітня 2014 року.
У статті 265 Кодексу слова «житлова площа» замінено словами «загальна площа» у відповідному відмінку, в результаті чого змінилася база оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
З метою приведення у відповідність нормативно-правових актів із Законом № 1166 та відповідно до пункту 46.5 статті 46 глави 2 розділу II, статті 265 розділу XII Кодексу наказом Міністерства фінансів України від 01.07.2014 № 735, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.08.2014 за № 1016/25793, затверджено нову форму Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Наказ № 735 набирає чинності з дня його офіційного опублікування, а саме з 16.09.2014 (Офіційний вісник України № 72 від 16.09.2014).
Сектор адміністрування майнових податків Луцької ОДПІ
Доходи за окремими цивільно –правовими договорами підлягають оподаткуванню військовим збором
Фахівці інформаційно – комунікаційного сектору Луцької ОДПІ повідомляють, що оподаткуванню військовим збором підлягають доходи, отримані за цивільно-правовими договорами, зокрема договором підряду/договором про надання послуг, на підставі яких провадиться їх оплата. Відповідно до Закону України від 31 липня 2014 року № 1621 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів», що набрав чинності з 03 серпня 2014 року.
Згідно з підпунктом 14.1.48 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України заробітна плата для цілей розділу IV Кодексу – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
Вступаючи у трудові відносини з підприємствами, працівники укладають трудові договори.
Трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Виконання робіт, надання послуг фізичною особою може здійснюватися як на підставі трудового договору , так і на інших юридичних підставах, зокрема на підставі цивільно-правового договору.
Об’єктом оподаткування військовим збором є, зокрема доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (підпункту 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI).
Тобто, під об’єктом оподаткування військовим збором розуміється дохід, який нараховується (виплачується, надається) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно – правовими договорами. Результатом цивільно – правового договору є факт виконання робіт (надання послуг).
За цивільно-правовими договорами (договором підряду/договором про надання послуг) оплачується виконана робота/надана послуга, що у межах бухгалтерського обліку підтверджується первинними документами, зокрема, актами виконаних робіт (актами приймання – передачі).
Згідно зі статтею 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплати за виконану роботу .
За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов’язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (частина перша ст. 901 Цивільного кодексу України).
Отже, для цілей оподаткування військовий збором факт оплати у межах цивільно-правового договору (договору підряду/договору про надання послуг) кваліфікується як об’єкт оподаткування.
Таким чином оподаткуванню військовим збором підлягають доходи, отримані за цивільно-правовими договорами, зокрема договором підряду/договором про надання послуг, виконання робіт /надання послуг яких підтверджуються актами виконаних робіт (актами приймання – передачі) на підставі яких провадиться їх оплата.
Довідково: з цими та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі.
Інформаційно –комунікаційний сектор Луцької ОДПІ
Луцька ОДПІ про заробітну плату в «конвертах»
Луцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області, звертає увагу, що на підставі Кодексу законів України «Про працю», якщо директор чи керівник є найманою особою на підприємстві, заробітну плату йому необхідно нараховувати і відповідно, здійснювати нарахування та утримання єдиного соціального внеску, утримання податку з доходів фізичних осіб в загальному порядку та подавати звітність до органів фіскальної служби.
Наголошуємо, що не проведення нарахування заробітної плати найманим працівникам та відповідно несплата обов’язкових податків та внесків – це перш за все неможливість отримання працівниками підприємства соціальних гарантій.
Несплата єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податку з доходів фізичних осіб негативно впливає на фінансове положення підприємств.
Відповідно до вимог Податкового кодексу України та Закону України
«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» на суму боргу нараховується пеня і фінансові санкції, а при сплаті поточних платежів кошти зараховуються в рахунок погашення заборгованості, пені і фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.
На підставі вищевикладеного, Луцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області наголошує, що у разі виникнення порушення прав найманих працівників, що свідчить про недотримання законодавства керівництвом, вони мають можливість повідомити про це, звернувшись до податкової інспекції.
Інформаційно – комунікаційний сектор Луцької ОДПІ