Звернення депутатів Луцької районної ради до Президента України, Кабінету Міністрів України, Волинської обласної державної адміністрації щодо вирішення питання про фінансування діяльності районних установ культури та спортивного профілю

ПІДТРИМАНО

Рішення районної ради

від 14.02.201936/4

На сьогодні, пріоритетом розвитку країни є процес децентралізації, а саме  реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Цей процес дозволив формувати, відповідно до положень Європейської хартії місцевого самоврядування, значний дієвий і спроможний інститут місцевого самоврядування на базовому рівні – об’єднані територіальні громади (ОТГ). Безперечно, реформа децентралізації дала поштовх до формування, шляхом збільшення територіальних громад, дієздатного, найбільш наближеного до громадянина інституту влади – місцевого самоврядування.

Однак, попри свою успішність, реформа децентралізації стикається із значними проблемами як на загальнодержавному, так і на місцевому рівнях. Одним із гострих питань, яке виникає на сьогодні, є фінансування установ районної комунальної власності.

Слід зазначити, що така проблема виникла і у Волинській області, зокрема у Луцькому районі. У звязку зі скороченням обсягу коштів районного бюджету немає достатнього фінансового ресурсу, щоб покрити витрати на утримання закладів культури та спортивного профілю.

Адже в умовах децентралізації влади податок з доходів фізичних осіб, який раніше становив 95 % обсягу коштів районного бюджету, тепер є одним із головних бюджетоутворюючих податків об’єднаних територіальних громад.

Такі зміни суттєво вплинули на діяльність районних установ, у яких працюють люди і проводяться різноманітні заходи. Зокрема, проблема щодо відсутності у районному бюджеті коштів для фінансування стосується таких установ, як:

Луцький районний будинок культури;

-

центральна районна бібліотека та районна бібліотека для дітей;

-

Торчинський районний народний історичний музей Луцького району Волинської області імені Григорія Олександровича Гуртового;

-

дитячо – юнацька спортивна школа Луцького району Волинської області.

Хочемо зазначити, що Луцький районний будинок культури є одним із важливих осередків для розвитку творчих колективів місцевого, районного та обласного рівнів. Тут діє 11 колективів різних за жанрами,  що обслуговують близько 200 дітей, серед яких є жителі міста Луцьк і Луцького району.

Важливими закладами культури є центральна районна бібліотека та бібліотека для дітей, що обслуговують 2080 чоловік відвідувачів як міста, так і району. Тут систематично проводяться презентації книг, для дітей – вікторини, конкурси, літературні круїзи. Для користувачів є вільний доступ до інтернету.

Також на території функціонує Торчинський районний народний історичний музей Луцького району Волинської області імені Григорія Олександровича Гуртового, який є культурно – освітнім та науково – дослідним закладом, що здійснює збір, вивчення, збереження та експонування пам’яток природи, матеріальної і духовної культури Волинського краю, залучення громадян до надбань української національної і світової історико – культурної спадщини.

Окремо хочемо відмітити, що у Луцькому районі діє дитячо – юнацька спортивна школа, що є позашкільним навчальним закладом спортивного профілю. Тут працюють високопрофесійні тренери, які допомагають здобувати перемоги навіть на міжнародному рівні. Займається у школі більше 200 дітей – жителів міста Луцька і Луцького району.

Підсумовуючи, хочемо зазначити, що безумовно децентралізація влади та реформування місцевого самоврядування є необхідною умовою розвитку територіальних громад. Однак, на сьогодні, дуже гостро стоїть питання щодо відсутності коштів у районному бюджеті для фінансування, а відтак і існування взагалі, відповідних районних установ.

У зв’язку із вищевикладеним, а також враховуючи те, що вказані районні заклади культури і спорту відіграють важливу роль у культурному та освітньо-спортивному розвитку жителів місцевого, районного та обласного рівнів, звертаємося до вас з проханням вирішити питання щодо подальшої їх діяльності та фінансування. Зокрема, затвердити на законодавчому рівні надходження коштів в районний бюджет з податків громадян та підприємств для забезпечення функціонування культурно та освітньо – спортивних закладів районного значення.